Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone

Jak tablice manipulacyjne wpływają na ogólny rozwój dzieci

Manualne zabawki doskonale sprawdzają się przy małych dzieciach. Nie tylko zapewniają one mnóstwo zabawy na długie godziny, ale przy okazji bardzo dobrze działają na wyobraźnię i rozwój umiejętności manualnych oraz polepszają ogólną koordynację. Dlatego też warto już od pierwszych lat zadbać o takie zabawki, a jedna z ciekawszych propozycji to różnego rodzaju tablice manualne.

Takie tablice mają bardzo prostą budowę, bo robi się je ze sklejki lub drewnianej deski, z przymocowanymi różnymi elementami. To, co tablica sensoryczna będzie w sobie mieć, zależy głównie od producenta, chociaż w niektórych przypadkach zrobić ją można według własnego pomysłu. Powszechnie wykorzystywane są najróżniejsze kółka zębate, suwaki, pokrętła czy przełączniki, jakie można przekręcać, przesuwać czy zamykać. Bardzo dobrze sprawdzają się też przedmioty z przyciskami, przykładowo telefony, piloty czy kalkulatory.

Z kolei do stymulowania słuchu wykorzystać można trąbki, dzwonki czy też cymbałki, chociaż przy nich rodzice będą się musieli uzbroić w spokój i cierpliwość. Na rynku jest dostępnych wiele różnych tablic, które się od siebie różnią wielkością, liczbą zamocowanych przedmiotów oraz ich rodzajem. Podczas wyboru trzeba mieć na uwadze kilka ważnych spraw. Najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka, dlatego też tablica edukacyjna nie może posiadać żadnych ostrych elementów, które mogłyby spowodować zranienie. Wszystko powinno być też dobrze przymocowane, żeby nie oderwało się przy bardziej intensywnej zabawie.

Taka tablica powinna posiadać odpowiedni rozmiar, żeby bez problemów dało się na niej wszystko przesuwać czy dotykać. Nie warto jednak przesadzać z ilością zamocowanych przedmiotów. Jest zalecane, żeby tablice edukacyjne nie posiadały ich więcej niż dwadzieścia, bo wtedy dzieci najbardziej efektywnie je wykorzystują. Ale warto sprawdzić, żeby trochę się różniły poziomem trudności, gdyż wtedy stanowić będą na malucha odpowiednie wyzwanie, jakie na pewno on zechce sam pokonać.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY